Drabina Wałbrzyska

Opis:

DRABINA WAŁBRZYSKA, to szlak w Górach Wałbrzyskich i Kamiennych, przechodzący przez Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich.

Dystans
79.982 km
Suma podejść
33.159 km
Suma przewyższeń
4312 m
Punktów do zdobycia
915

Obiekty przy trasie:

Bacówka pod Trójgarbem

Dawne schronisko PTTK  w Górach Wałbrzyskich, u stóp południowo-wschodniego zbocza Trójgarbu. Schronisko stanowił niewielki, dwupiętrowy, drewniany budynek na kamiennej podmurówce, w którym mieściły się mała restauracja i barek oraz pom

Boża Góra - 655 m. n.p.m.

Wzniesienie w pobliżu stadionu w Boguszowie. Na stokach Bożej Góry znajduje się pomnik poległych za wolność i demokrację, który powstał po "przeróbce" pomnika ofiar I wojny światowej (1964 rok). Ciekawostką jest, że tuż po wojnie Boż

Budynek dworca PKP Wałbrzych Miasto

Stylowy budynek dworca kolejowego Wałbrzych Miasto powstał w 1925 roku. 

Budynek nr 26a - 26b

Charakterystyczny budynek, sąsiadujący z dworcem PKP Wałbrzych Miasto. W ubiegłych latach na parterze mieściła się bardzo popularna kawiarnia "Violetta"

Buk

Jeden z najpiękniejszych okazów buka w Parku Sobieskiego.

Caspar Schwenckfeld

Pomnik poświęcony doktorowi Casparowi Schwenckfeldowi

Cerkiew św. Mikołaja

Cerkiew wybudowana na potrzeby licznie odwiedzających Sokołowsko obywateli Rosji Carskiej.

Chełmiec

Szczyt góry Chełmiec, drugiego co do wielkości w Górach Wałbrzyskich. Wbrew obiegowej opinni nie jest to wulkan, góra nie powstała w wyniku działalności wulkanicznej tylko plutonicznej. Jest to lakkolit, czyli intruzja magmy która nie wydos

Chełmiec Mały - 776 m n.p.m.

Jest to wzniesienie o stromych zboczach, z płaskim wyrazistym kopulastym wierzchołkiem. Wyrasta z południowo-zachodniego zbocza Chełmca, tworzącego mały grzbiet płasko zakończony. Szczyt Chełmiec Mały znajduje się niedaleko głównego szl

Czerwone Skałki

Pomnik przyrody nieożywionej i punkt widokowy. Czerwony skałki to fragment alp w sudetach. Odnaleźć tutaj można grzędy skalne, turnie, źleby i monumentalny piarg (rumowisko skalne).

Dawna Katolicka Szkoła Żeńska

Dawna żeńska szkoła katolicka, wybudowana w 1926 roku wg.  projektu miejskiego architekta Rogge. Obecnie budynek także funkcjonuje jako szkoła.

Dawna skocznia narciarska

Pozostałości po skoczni narciarskiej. 

Dawna szkoła ewangelicka i katolicka

W budynku przed wojną mieściła się szkoła ewangelicka i katolicka. Po wojnie siedzibę miały tam szkoły podstawowe nr 8 i 33. Obecnie budynek niszczeje.

Dawna Villa Ansorge

W tej willi mieszkał przedwojenny główny lekarz uzdrowiska Salzbrunn,  Oskar Köhler. Po wojnie znajdował się tu  internat Zespołu Szkół Ceramicznych i Kolegium nauczycielskiego "Sasanka". Obecnie w rękach prywatnych.  

Dawna Villa Gute

Piękna willa przy skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Mickiewicza w Szczawnie-Zdroju. Przed budynkiem charakterystyczna brama.

Dawna willa dyrektora Huty Karol

Willa autorstwa Ernsta Pietruskyego

Dawne schronisko Szwajcarka

Dawne schronisko przy Dworze Idy stylizowane na styl Alpejski. Obecnie znajduje się tu kawiarnia i hotel.

Dawne WZG "Kalkomania"

Obiekt oddany do użytku w 1898 roku. Fabryka zajmowała się wytwarzaniem kalkomanii dla przemysłu ceramicznego, również po wojnie. 

Dawny Gasthof Zur Brauerei

Budynek z 1798 roku. Dawniej mieściła się tu gospoda i browar.

Dawny klub golfowy

Dawny klub golfowy

Dawny młyn

Dawny młyn w Unisławiu Śląskim. 

Dawny Urząd Pocztowy Wałbrzych 4

Budynek Poczty Cesarskiej z przełomu XIX i XX wieku. Po wojnie siedziba Urzędu Pocztowego Wałbrzych 4.

Dawny zakład balneologii

Dawny, uzdrowiskowy zakład balneologii. 

Dawny zbiornik wody

Dawny zbiornik wody.

Dom z herbem Wałbrzycha

 Płaskorzeźba przedstawia zielony, rozłożysty dąb. 

Dom Zdrojowy

Dawny Grand Hotel, wybudowany w latach 1908-1910. W aranżacji wnętrz tego budynku brała udział sama Księżna Daisy. Gmach był wzorem dla projektantów słynnego Grand Hotelu w Sopocie.

Domek skrzatów

Rzeźba w martwym pniu drzewa.

Dzikowiec

Dzikowiec jest drugim po Lesistej Wielkiej szczytem w Masywie Lesistej Wielkiej i Dzikowca i mierzy 836 m. Od szcztyu biegnie trasa rowerowa do DH.

Dłużyna

Szczyt o wysokości 685 m n.p.m.

Filia urzędu pocztowego Boguszów-Gorce

W budynku przy ulicy Grunwaldzkiej 5 znajduje się filia UP Boguszów-Gorce oraz Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (rejon IV, V i VI)

Fontanna

Fontanna w parku zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego

Fontanna

W pobliżu alei rododendronów w Parku Zdrojowym znajduje się kamienna fontanna wśród bogatej roślinność. Ma ona postać kamiennego kręgu z głazami pośrodku, z których tryska woda. Znajduje się tu również kilka ławeczek.

Fontanna w parku Szwedzkim

Fontanna

Fredry 15

Kamienica pod pszczołą

Freski w hali spacerowej

Freski z XIX wieku kiedy wybudowano halę spacerową. Prawdopodobnie jej autorem jest Hans Rumsch

Góra Powstańców

Szczyt 497 m n.p.m.

Galeriowiec

Galeriowiec powstał w roku 1930 jako jeden z pierwszych budynków wielorodzinnych nowego osiedla, budowanego przy ul. Drzymały. Budynek nazywano Laubenganghaus (dom z podcieniami) od charakterystycznych zadaszonych tarasów/galerii, z których wcho

Hala spacerowa

Hala spacerowa dzięki której kuracjusze mogą zażywać spacerów popijając wody lecznicze nawet w czasie deszczu

Jałowiec

Najwyższy szczyt Rybnickiego Grzbietu

Jałowiec Mały

Jałowiec Mały (741 m n.p.m.) - wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich, w pasmie Gór Czarnych.

Jedliniec

Jedliniec (735 m n.p.m.) Szczyt w paśmie Rybnickiego Grzbiety w Górach Wałbrzyskich. Usytuowany jest pomiędzy Wawrzyniakiem na wsch. i Jałowcem na zach. Szczyt otrzymał swoją nazwę w 2004 r decyzją Rady Miasta Jedliny-Zdroju. Mimo, że znajd

Jeleniec

Jeleniec – wzniesienie (902 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych

Kaplica cmentarna

Cmentarna kaplica w Gorcach. Widoczne pewne cechy neogotyku, zwłaszcza portal i okna.

Kaplica Świętej Barbary

Kaplica Świętej Barbary na terenie Centrum Kongresowo - Kulturalnego "Szyb Witold". Wybudowana ok. 1980 roku, odnowiona przy rewitalizacji całego kompleksu w 2014 roku. 

Karmnik

Karmnik dla wiewiórek

Kino Apollo

Kino „Apollo” należące do wojewódzkiej instytucji kultury Odra-Film

Kolorowa Fontanna

Fontanna przy Domie Zdrojowym

Kompozycja Sportowa

Rzeźba Janiny Piskorowskiej-Pieli z 1976 roku  

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Strudze

Wzniesiony w średniowieczu, przebudowany w 1532 roku. Murowany, jednonawowy, nakryty dachami dwuspadowymi. We wnętrzu kościoła zachowała się gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z 2 poł. XV w. i barokowy ołtarz główny z I poł. XVIII w.

Kościół św. Barbary

Kościół wybudowano w 1870 roku. 

Kościół św. Trójcy

Kościół parafialny św. Trójcy, wzniesiony ok. 1535 r., gruntownie przebudowano w latach 1720-1723, restaurowano w XIX w., poszerzony i konsekrowany w 1893 r. a ostatnio remontowany w latach 1962 -1963. Jest to budowla murowana, jednonawowa, zał

Kościół w Lubominie

Kościół filialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z ok. 1600 roku. Murowany, salowy, nakryty dwuspadowym dachem, z sygnaturką. Warte zobaczenia: dekoracja sgraffitowa na południowej elewacji, gotycki tryptyk z ok. 1430 r., renesansowa chrzc

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Kościół wybudowano w 1937 roku. Do czasu przebudowy w latach 2001-2003 był obiektem o długości 28 metrów i szerokości 12,5 m. Wieża wznosi się na wysokość 34 metrów.

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego

Wybudowany w latach 1867-1870 w stylu neoromańskim. Nietynkowany, bazylikowy, z dostawioną z boku wieżą, zwieńczoną iglicą.

Kostrzyna

Szczyt o wysokości 906 m n.p.m.

Kozioł

Szczyt o wysokości 774 m n.p.m. 

Krzyż Milenijny na Chełmcu

Krzyż ma aż 45 metrów wysokości. W całości zbudowany jest ze stalowych poprzeczek przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża. Krzyż robi ogromne wrażenie, jest on jednym z największych w Polsce.

Krzyż Pokutny - Nowy Poniatów

Krzyż pokutny stoi obok ogrodzenia posesji nr 10 przy ulicy Świerkowej w dzielnicy Nowy Poniatów. Jest to prosty, masywny krzyż regularny,wykonany z miejscowego zlepieńca dolnokarbońskiego. Część nadziemna jest prawie symetryczna.

Leniwiec

Szczyt 487 m n.p.m.

Lesista Mała

Lesista Mała (790 m n.p.m.) szczyt w Górach Kamiennych w Paśmie Lesistej Wielkiej

Linowy plac zabaw

Park zabaw w parku Sobieskiego 

Lipa drobnolistna.

Pomnik przyrody Lipa drobnolistna .

Lisi Kamień

Szczyt na niebieskim europejskim długodystansowym szlaku pieszym E3. Położony między Ptasią Kopą a Dziećmorowicami. Na szczycie kilka skałek a na zboczach głazy narzutowe, które są pozostałością dawnej granicy zasięgu lodowca. Niestety

Lubomińskie Siodło - 624 m n.p.m.

Rozdroże górskie na wysokości 624 m n.p.m., położone w Masywie Trójgarbu, na terenie gminy Stare Bogaczowice. W tym miejscu łączy się 6 dróg, w tym aż 3 szlaki turystyczne:•niebieski - (Struga - Trójgarb - Witków Śląski)•zielony -

Lwi gród

Dawny dom zdrojowy uzdrowiska Stary Zdrój. Pochodząca z XVIII wieku budowla z charakterystycznymi głowami lwów reprezentuje styl barokowy. Po upadku uzdrowiska w XIX wieku przekształcony na budynek mieszkalny.

Macierzyństwo

Rzeźba Barbary Zbrożyny z 1976 roku  

Madonna ze szlaku

Idąc z Ptasiej Kopy niebieskim szlakiem, dochodząc już do szczytu Lisiego Kamienia, po prawej stronie możemy ujrzeć na drzewie ikonę z napisem "Madonna ze szlaku", a tuż nad nią niedawno usytuowaną (w 2020 roku) niewielką kapliczkę. W nasz

Mauzoleum (Ehrenmal)

Wybudowane przez nazistów mauzoleum poświęcone Wałbrzyszanom poległym w I WŚ. Obiekt był wykorzystywany przez nazistów i był nacechowany symboliką nazistowską. Ostatni taki obiekt który zachował się w Polsce

Mały Wołowiec / Mały Kozioł

Szczyt o dwóch nazwach. Na mapach i w opracowaniach zazwyczaj pojawia się jako Mały Wołowiec, niemiecka nazwa tego szczytu to Kleiner Ochsenkopf czyli mała głowa wołu. Znacznik szczytu mówi jednak, że jest to szczyt Mały Kozioł. 

Miejska Biblioteka Publiczna

Budynek biblioteki powstał w miejscu rozebranej w 1971 roku kaplicy ewangelickiej.

Modernistyczny biurowiec dawnego ratownictwa górniczego

Modernistyczny biurowiec projektu Ernsta Pietruskyego

Modrzewiec - 602 m n.p.m.

Wzniesienie o wysokości 602 m n.p.m. położone we wschodniej części Masywu Trójgarbu, na terenie gminy Stare Bogaczowice. Przez Modrzewiec prowadzi wytyczony niebieski szlak turystyczny ze Strugi na Trójgarb. Na szczycie znajduje się niewielka

Muszla koncertowa

Muszla koncertowa w Parku Zdrojowym

Nad ul. Nowowiejską

Nad ul. Nowowiejską

Najwyżej położony rynek w Polsce

Prawdopodobnie najwyżej położony rynek w Polsce. Znajduje się na wysokości 591 m. n.p.m. Często mylnie za rynek uważany jest Plac Odrodzenia.

Niedźwiadki

Wzniesienie o trzech wierzchołkach z których najwyższy ma 629 m n.p.m. Szczyt zbudowany jest ze skał wulkanicznych. 

Niedźwiadki - 604 m.n.p.m (Die Butterberg)

Najniższy z trzech wierzchołków grzbietu Niedźwiadki w Górach Wałbrzyskich o wysokości 604 m. npm. Na częsci starszych polskich map kulminacja oznaczana jest z wysokością 613 m i nazwą Maślana będącą tłumaczeniem nazwy przedwojennej.

Niedźwiadki 621 m n.p.m.

Jeden z kilku szczytów nazwanych Niedźwiadki

Noemi

Rzeźba Mieczysława Weltera z 1976 roku

Obelisk Gerharta Hauptmanna

Odsłonięcie pomnika miało miejsce we wrześniu 2016 roku. Ma on postać granitowego obelisku z płaskorzeźbą noblisty. Znajduje się przy sanatorium Korona Piastowska. Jest to już drugi obelisk w tym miejscu, pierwszy ustawiono najprawdopodobni

Oficyna pałacowa

Renesansowa, pałacowa oficyna z XVIII wieku.

Pani Róż

Rzeźba Jerzego Koczewskiego z 1985 roku

Pałac Rusinowa

Pałac miał kilku właścicieli i przechodził różne koleje losu, m.in. w 1720 roku spłonął, a w 1762 r. został ostrzelany przez Prusaków. Po wojnie szkoła, warsztaty i internat "budowlanki", w okresie późniejszym Miejski Ośrodek Poprawcz

Pałac von Mutiusów

Pałac właścicieli Starego Zdroju, bardzo modnego uzdrowiska. 

Pałac w Strudze

Pałac wybudowany w XVII wieku. Wcześniej, stała tutaj wieża mieszkalna wraz z zabudowaniami, które zostały wkomponowane w obecny pałac. W czasie prac, mających na celu odbudowanie pałacu, odkryto portrety władców rzymskich i Dolnego Śląs

Pensjonat "Franciszek"

Dawna Villa Waldfrieden, obecnie pensjonat z miejscami noclegowymi. W przedwojennym folderze można było przeczytać "Piękne, ciche położenie, z dala od kurzu, dobre jedzenie, umiarkowane ceny, czynne cały rok"

Pijalnia wód mineralnych

Pijalnia wód mineralnych w Szczawnie

Platforma widokowa

Platforma widokowa na zboczu Lisiego Kamienia. Obecnie zniszczona, a widok zasłonięty przez samosiejki brzozowe.

Platforma widokowa na Jałowcu

Drewniana platforma na szczycie Jałowca, z której roztacza się piękny widok na Góry Czarne, Kamienne, Jedlinę Zdrój, czy Wielką Sowę. 

Pomnik poległych w I wojnie światowej

Pomnik poległych w czasie I wojny światowej.

Pomnik poległych w I Wojnie Światowej w Strudze

Pomnik znajduje się na terenie przykościelnym. Obecnie leży porzucony na ziemi, dawniej znajdował się w zuperłnie innej lokalizacji. Kamienny, bez tablicy poświęconej poległym, z krzyżem maltańskim u góry.

Pomnik poległym za wolność i demokrację

 W roku 1964 wykorzystując pozostałości pomnika (głównie fundament) wzniesiono w tym miejscu nowy pomnik poświęcony poległym w walce o wolność i demokrację. Na pomniku wyryto napis: "Poległym o wolność i demokrację - społeczeństwo B

Pomnik przyrody - Magnolia

Magnolia pośrednia (Magnolia soulangeana) dwupniowa, o obwodach 63 cm i 86 cm, rosnąca przy ul. Armii Krajowej 29. Wiek tego pomnika przyrody szacuje się na około 200 lat.

Pomniki przyrody - klon, jawor, buk

Pomniki przyrody stoją w pobliżu sanatorium Młynarz

Popiersie Henryka Wieniawskiego

Rzeźba Bogdana Hofmana z 1966 roku 

Przełęcz Kozia

Przełęcz Kozia. Węzeł szlaków turystycznych z Wałbrzycha i Jedliny na Borową i Wołowiec. Na miejscu ławeczki i widok w stronę Jedliny.

Przełęcz pod Jeleńcem

Przełęcz pod Jeleńcem – przełęcz na wysokości 837 m n.p.m. w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w paśmie Gór Suchych. Przełęcz położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich na południowym wschodzie od m

Przełęcz pod Turzyną

Przełęcz pod Turzyną – przełęcz na wysokości 835 m n.p.m. w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w paśmie Gór Suchych. Przełęcz położona jest na północnym obrzeżu Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, na południe od m

Przełęcz Szypka

Przełęcz między Okrągłą a Dłużyną. Przez przełęcz przechodzi droga leśna będąca skrótem między Podgórzem a Kamieńskiem wykorzystywana kiedyś często jako droga między poszczególnymi szybami górniczymi. Gwarowo nazywana również

Ptasia Kopa

Szczyt Ptasia Kopa. Poniżej szczytu znajdowało się schronisko z wieżą widokową.

Punkt widokowy

Punkt widokowy w stronę Borowej

Punkt widokowy

Punkt widokowy z widokiem na Chełmiec, Dzikowiec i Wyżynę Unisławską

Punkt widokowy

Punkt widokowy między Kozłem a Wołowcem z widokiem na Dzielnicę Podgórze

Punkt widokowy

Punkt widokowy na trasie żółtego szlaku prowadzącego na Trójgarb. Wspaniały widok na Chełmiec jak i Wielką Sowę.

Punkt widokowy

Punkt z widokiem na Dzielnicę Nowe Miasto

Punkt widokowy

Punkt widokowy w Parku Sobieskiego

Punkt widokowy "Dwie Polany"

Punkt widokowy z miejscem na biwak. Znajduje się na północnym stoku Ptasiej Kopy.

Punkt widokowy na Chelmcu

Punkt widokowy na Chelmcu

Punkt widokowy na Górze Parkowej

Punkt widokowy w Parku Sobieskiego z którego roztacza się panorama Starego Zdroju

Punkt widokowy na szlaku na Trójgarb

Punk widokowy z panoramą na Ślężę 

Punkt widokowy na zboczu Jedlińca

Punkt widokowy  z ładną panoramą Gór Sowich, Głuszycy i Grzmiącej. W dole widoczna linia kolejowa Kłodzko - Wałbrzych 

Ratusz w Boguszowie-Gorcach

Budynek powstał w latach 1723 - 1737 w miejscu byłej gorzelni. Znajduje się w rejestrze zabytków pod nr A/3582/641/Wł z dnia 15.06.1976 r.    Źródło: polska-org.pl 

Restauracja Babinicz

Resturacja znajduje się w komplesie Dworzysku lub Dwór Idy. Restauracja serwuje wykwintne dania z dziczyzną.

Rondo 100lecia Niepodległości Polski

Rondo 100lecia Niepodległości Polski

Rosochatka

Rosochatka - przełęcz na wysokości 710 m n.p.m. w Masywie Chełmca, w Górach Wałbrzyskich. Porasta ją las bukowy z domieszką innych gatunków. Podłoże jest zbudowane z permskich porfirów. Na przełęczy znajduje się miejsce odpoczynku dla

Rozdroże Pod Borową

Rozdroże pod Borową

Rozdroże pod Małym Wołowcem

Rozdroże pod Małym Wołowcem  668m n.p.m.

Rozdroże pod Waligórą 845m n.p.m

Schron turystyczny 

Rozdroże przy Mauzoleum 517 m n.p.m.

Rozdroże na niebieskim szlaku

Rozdroże Ptasie

Rozdroże Ptasie - wg róznych danych 721 lub 735 m npm. Skrzyżowanie kilku górskich dróg w Rybnickim Grzbiecie u stóp Borowej. Przebiega tędy kilka szlaków turystycznych i rowerowych. Różnica w wysokości i nomenklaturze wzięła się prawdo

Rozlewnia Wód Mineralnych

Rozlewnia Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju. Z tego miejsca rozwożona jest woda mineralna Anna. Obiekt istnieje od końca XIX wieku.

Ruina kościoła ewangelickiego

Ruina kościoła ewangelickiego, wybudowanego w latach 1770-1775. W 1829 roku dobudowano wieżę. Obecnie zaniedbany i opuszczony.

Ruiny porcelany "Wałbrzych"

Pozostałości Fabryki Porcelany "Wałbrzych", założonej przez Carla Tielscha. Sprywatyzowanie zakładu w 1992 rozpoczęło 20-letnią agonię firmy. Fabryka funkcjonowała w latach 1845 - 2012. Miasto Wałbrzych odkupiło od syndyka masy upadłoś

Ruiny strzelnicy sportowej

Ruiny strzelnicy

Rzeźba psa

Rzeźba psa

Rzeźba w parku

Rzeźba bez nazwy i nieznanego autora. 

Sanatorium "Anka"

Budynek z połowy XIX wieku (wg SGTS, tom X). Obecnie znajduje się w nim sanatorium "Anka"

Sanatorium "Młynarz"

Dawniej był to książęcy dom gościnny "Dwór Elizy" (Elisenhof). Obszerny gmach dzisiejszego sanatorium posiada aż 106 miejscnoclegowych w 46 pokojach, posiadających pełen węzeł sanitarny.

Schronisko Andrzejówka

Schronisko otwarto w 1933 roku z inicjatywy towarzystwa turystycznego z Wałbrzycha na czele którego stał Andreas Bock od którego schronisko wzięło nazwę. W 1936 przebywała w schronisku królowa Holandii Wilhelmina wraz z córką Julianą. W c

Schronisko Harcówka

Schronisko PTTK w samym centrum Wałbrzycha to dawne Schillerbaude, wybudowane w stulecie urodzin Fryderyka Schillera (niemiecki poeta, filozof, historyk, estetyk, teoretyk teatru i dramaturg, przedstawiciel tzw. klasyki weimarskiej). Po wojnie obiek

Schronisko i pawilon muzyczny na Ptasiej Kopie

Na Ptasiej Kopy, w miejscu gdzie dziś znajduje się duży plac i miejsce na ognisko działało schronisko (restauracja) z pawilonem muzycznym. Właścicielem schroniska był Arthur Schubert. Schronisko spłonęło w roku 1938. Później wzamian pos

Sgraffito na kamienicy

Budynki powstały w latach 1937-1938. Ozdobione zostały scenami z pracy w polu i scenkami z baśni braci Grimm

Siedziba Loży Masońskiej

Dawna siedziba Loży Masońskiej 

Skalna Brama

Skalna brama to forma skalna na zboczach Jeleńca na wysokości 830 m n.p.m. Na jednej ze ścian umieszczono tablicę upamiętniającą ludzi którzy zginęli w górach.

Sokółka

Szczyt o wysokości 800 m n.p.m.

Sole in Victus III

Rzeźba Grażyny Roman z 1976 roku

Sowa

Rzeźba sowy wykonana w pniu ściętego drzewa

Stachoń

Szczyt w Masywie Lesistej i Dzikowca o wysokości 808 m n.p.m.

Stacja I - Haniebny wyrok

Stacja I HANIEBNY WYROK- PAMIĘCI GÓRNIKÓW KOPALŃ BARYTU.     Jedyna w kraju Górnicza Kalwaria składa się z 14 stacji wykonanych w formie granitowych tablic.Ciężkich jak górniczy trud. Droga KrzyżowaTrudu Górniczego jest usytuowana wz

Stacja II - Brzemię Krzyża

Stacja II BRZEMIĘ KRZYŻA - PAMIĘCI GÓRNIKÓW KOPALŃ URANU   Górnicy tych kopalń w Kowarach i Stroniu Śląskim, dziesiątkowani przez nieznane dotychczas w medycynie górniczej choroby, nieświadomi jak niebezpieczna jest ich praca. Niebezp

Stacja III - Pierwszy Upadek

Stacja III PIERWSZY UPADEK- PAMIĘCI GÓRNIKÓW KWK WAŁBRZYCH   Wielu mieszkańców naszego miasta w tej kopalni pracowało .Pierwszy upadek w drodze na Golgotę to pierwszy znak upadku naszego górnictwa, zwiastun biedy, bezrobocia i ludzkich tr

Stacja IV - Miłość Matki

Stacja IV MIŁOŚĆ MATKI - PAMIĘCI GÓRNIKÓW KWK VICTORIA   W naszym mieście czynne były dwa szyby wydobywcze kopalni Victoria;Witold i Barbara.Matczyna troska, to kanapki z wędliną, wystaną w wielogodzinnej kolejce ,zapakowane w podwójny

Stacja IX - Trzeci Upadek

Stacja IX TRZECI UPADEK – PAMIĘCI GÓRNIKÓW KOPALŃ FRANCJI   Byli jednymi z pierwszych którzy rozpoczęli nową górniczą historię po zakończeniu wojny.Górnicy kopalń Francji stanowili liczną zbiorowość wśród górniczej braci. Przy

Stacja V - Pomoc Szymona

Stacja V POMOC SZYMONA - PAMIĘCI GÓRNIKÓW KWK JULIA   To żony i dzieci starające się odciążyć od domowych obowiązków zmęczonego szychtą męża i ojca.To ratownicy górniczy śpieszący kolegom na ratunek .Lekarze i pielęgniarki ratuj

Stacja VI - Chusta Weroniki

Stacja VI CHUSTA WERONIKI  -  PAMIĘCI GÓRNIKÓW NOWORUDZKICH KOPALŃ WĘGLA KAMIENNEGO   To chwila odpoczynku w ciężkiej pracy. Otarcie czoła ,uchylenie hełmu i rozgarniecie zlepionych potem włosów .Łyk zimnej czarnej kawy z górniczej

Stacja VII - Drugi Upadek

Stacja VII DRUGI UPADEK – PAMIĘCI GÓRNIKÓW KOPALŃ RUD METALI   Kolejna kopalnia zostaje zlikwidowana .Przybywa bezrobotnych górników. Wcale nie jest łatwo przekwalifikować się, znaleźć pracę w sytuacji kiedy całe dotychczasowe doros

Stacja VIII - Kobiece Łzy

Stacja VIII KOBIECE ŁZY –  PAMIECI SKALNIKÓW KOPALŃ KAMIENIA I MINERAŁÓW   Ciężka praca w licznych kamieniołomach , kopalniach surowców skalnych i minerałów .Choroba wibracyjna, piekąca ślina w gardłach górników wydobywających

Stacja X - Zdarte Szaty

Stacja X ZDARTE SZATY – PAMIĘCI GÓRNIKÓW KOPALŃ BELGII Kolejna fala reemigrantów wraca do Polski, żeby pracować w polskich kopalniach i dla Polski.Do wielojęzycznego gwaru dołącza dialekt waloński. Zdarte szaty ,to odarcie z godności p

Stacja XI - Bolesne Gwoździe

Stacja XI BOLESNE GWOŹDZIE – PAMIECI GÓRNIKÓW KOPALŃ NIEMIEC   Górnicy z kopalń Westfalii zastają tu warunki pracy jakże odmienne od tych w jakich dotychczas pracowali. Brak mechanizacji, zagrożenie gazowe, nowy system pracy. Mimo to g

Stacja XII - Tajemnica Śmierci

Stacja XII TAJEMNICA ŚMIERCI – PAMIĘCI GÓRNIKÓW KOPALŃ KRESÓW WSCHODNICH.   Wyrwani, odcięci od korzeni swoich rodzinnych stron. Pozbawieni ojczyzny. Skazani na tułaczy los. Zanim spotkał ich ten okrutny los wydobywali torf na Polesiu,

Stacja XIII - Martwe Ciało

Stacja XIII MARTWE CIAŁO - PAMIĘCI GÓRNIKÓW ZESŁAŃCÓW   Górnicy zesłańcy jechali do syberyjskich kopalń złota, węgla rud metali.Jechali w bydlęcych wagonach zwanych stołypinowskimi.Gehenna podroży trwała kilka tygodni w kilkudzies

Stacja XIV - Grób W Skale

Stacja XIV GRÓB W SKALE – PAMIĘCI WSZYSTKICH OFIAR GÓRNICTWA   Dziś w naszym mieście nie ma już górnictwa. Pamiętajmy o tych górnikach którym urządzono tylko symboliczne pogrzeby .Ich ciała spoczywają w skalnych wyrobiskach nieczynn

Stadion sportowy - najwyżej położony w Polsce

Najwyżej położony stadion w Polsce

Stary krzyż w Jabłowie

Stary, pięknie rzeźbiony krzyż w polu.

Stożek Wielki

Szczyt o wysokości 840 m n.p.m. Stożek Wielki to odsłonięty komin wulkaniczny dawno wygasłego wulkanu, dzięki któremu zawdzięcza swój kształt.

Stróżek

Szczyt Stróżek (517 m n.p.m). Wzniesienie w Górach Wałbrzyskich, oddzielające Szczawno-Zdrój od Starego Zdroju.

Suchawa

Góra o wysokości 928 m. n.p.m na zboczu góry znajduje się ciekawy pomnik przyrody Czerwone Skałki

Szczelina Wiatrowa Duża

Szczeliny wiatrowe to sieć spękań które powstały w masywie Lesistej Wielkiej. Latem w szczelinach wdychane jest powietrze a ziemą wydychane dzięki czemu śnieg zalegający wokół otworu topi się. Kiedy Lesista Wielka nie była tak mocno zale

Szczelina wiatrowa mała

Szczeliny wiatrowe to sieć spękań które powstały w masywie Lesistej Wielkiej. Latem w szczelinach wdychane jest powietrze a ziemą wydychane dzięki czemu śnieg zalegający wokół otworu topi się. Kiedy Lesista Wielka nie była tak mocno zale

Szczyt Lesistej Wielkiej

Najwyższy szczyt (851 m n.p.m.) pasma Lesistej Wielkiej i Dzikowca. 

Sztolnia z Rurą

Sztolnia ta wykuta została pod Górą Parkową, a wejścia do niej znajdują się w lesie - przy ulicy Wojska Polskiego, a także drugie - przy ulicy Kusocińskiego. Sztolnia datowana jest na 1870 rok, nie ma ona żadnego związku z istniejącym w b

Szyb Klara

Dawny szyb Klara

Szyb Krakus

Szyb Krakus to jeden z szybów wydobywczych kopalni Julia. Jest to jeden z pierwszych szybów zlikwidowanych podczas restrukturyzacji górnictwa w Wałbrzychu. Szyb położony dosłownie w środku lasu na sporym wzniesieniu otoczony z jednej strony o

Szyb Witold

Obiekt po rewitalizacji oddany do użytku w 2014 roku. Na terenie szybu funkcjonują: Miejska Biblioteka Publiczna - Filia nr 4, Izba Pamięci Górnictwa, sala wystawowa oraz wieża wyciągowa zaadaptowana na punkt widokowy - wstęp bezpłatny. 

Szyb Witold Pub & Restaurant

Funkcjonująca na terenie Centrum Kongresowo - Kulturalnego Szyb Witold restauracja o tym samym imieniu. W menu potrawy sezonowe oraz stałe punkty, jak czarny bureger górnika, czy włoska pizza z pieca. 

Słoneczna Polana

Słoneczna Polana to popularne miejsce wypoczynku i uprawiania sportu z ponad 100-letnią tradycją. Od centrum uzdrowiska – Domu Zdrojowego – dzieli je niespełna kilometr spaceru. Współcześnie przeznaczone przede wszystkim dla dzieci i młod

Tablica Początkowa Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu

Stacja początkowa Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu. Napis na niej brzmi: "Przechodniu ! Idąc tą drogą pomyśl o tych, którzy na tej ziemi i pod tą ziemią żyli, pracowali, składali ofiarę życia. Górnikom Ziemi Wałbrzyskiej mieszkańcy B

Tajemnicza grota

Tajemnicza grota znajduje się przy asfaltowej drodze łączacej Strugę z wałbrzyskim Podzamczem. Najprawdopodobniej było to próbne wyrobisko wapieni, niemniej grota, jaskinia jest bardzo intrygująca. W pobliżu znajduje się również niewielki

Taras widokowy

Taras widokowy w bezpośrednim sąsiedztwie Harcówki. Stanowi ważny element ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej.

Tężnia solankową w Parku Sobieskiego

Tężnia solankową w Parku Sobieskiego

Timur 664m n.p.m.

Mało znana góra w Górach Wałbrzyskich

Trupiarnia

Kostnica w której przechowywano zwłoki przed pochówkiem. Zazwyczaj wykorzystywana była podczas zaraz

Waligóra

Najwyższy szczyt gór Suchych i Kamiennych.

Węgielnik

Szczyt w masywie Trójgarbu. W jego pobliżu odbyła się w 1762 roku bitwa między wojskami Prus i Austrii. 

Wejście do szybu

Zamurowane wejście do szybu 

Wiata Turystyczna na Mniszku

Miejsce na ognisko i odpoczynek w samym sercu lasu. 

Wiata Turystyzna pod szczytem Stożek Wielki

Wiata turystyczna, można spać w 6 osób

Wiewiórki

Rzeźba Krystyny Pławskiej-Jackiewicz

Wieża Widokowa na Borowej

Wieża widokowa

Wieża widokowa na Chełmcu

Wieżę wybudowano w 1888 roku w formie sztucznej ruiny.

Wieża widokowa na Dzikowcu

Wieża widokowa 

Wieża widokowa na Górze Parkowej / Wzgórzu Gedymina

Szczyt potocznie zwany wzgórzem Gedymina. Na szczycie przed wojną stało schronisko z wieżą widokową, strzelnica i skocznia narciarska. 

Wieża widokowa na Trójgarbie

Wieża widokowa oddana do użytku w 2018 roku

Willa właściciela Kalkomanii

Jej niemiecka nazwa to Villa Wunderlich. Po śmierci właściciela przekształcona na hotel, a od lat 50-tych pełnił funkcję budynku portierni zakładu.

Wołowiec

Wzniesienie w paśmie gór czarnych. Góra zbudowana jest ze skał wylewnych. Na zboczu niedaleko szczytu znajdzuje się krzyż.

Wysoka

Szczyt o wysokości 808 m n.p.m.

Włostowa

Szczyt o wysokości 903 m n.p.m.

Zakład Przyrodoleczniczy

Zakład Przyrodoleczniczy powstał w 1938 roku. Wejście akcentowane portykami na doryckich kolumnach. W marcu 2018 spłonęła znaczna część obiektu, m.in. dach. Obecnie remontowany.

Zameczek Friedensburg

Na przełomie XIX i XX wieku pełnił rolę schronienia dla pacjentów, spacerujących po ścieżkach górskich w ramach terapii leczniczej. Ulubiony punkt widokowy kuracjuszy. 

Zamek Rogowiec

Najwyżej położony zamek w Polsce. Warownia wybudowana przez Bolka I do ochrony szlaku handlowego prowadzącego ze Świdnicy w stronę Czech i pogranicza. Zamek długo służył za gniazdo Rycerzy Rabusiów przez co został zdobyty i wysadzony w po

Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Wałbrzychu

Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Wałbrzychu – zbór adwentystyczny w Wałbrzychu, należący do okręgu dolnośląskiego diecezji zachodniej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. Wałbrzyski zbór adwentystyczny został zało

Zbiornik wody pitnej "Harcówka"

Zbiornik wody pitnej wybudowany w 1969 roku.

Ziemia - Matka Nasza

Rzeźba autorstwa Marii Bor

Źródło Zbyszko

Źródło podpisane Zbyszko na OpenStreetMaps. Bije ono ze stromego zbocza Lesistej.

Łyse Drzewo

Punkt widokowy z którego rozpościera się piękny widok na całe góry wałbrzyskie.