Barbarka i Brzezinka

Opis:

Trasa prowadząca przez Barbarkę i Brzezinkę. Od ulicy Żelaznej kierujemy się stromo w górę w stronę szczytu Barbarki. Po drodze mijamy Kamieniołom Ryolitu gdzie widać zastygły potok lawy jest to pomnik przyrody, szkoda tylko, że teren nie jest oczyszczony i bardziej eksponowany. Nieopodal szczytu stało popularne przed wojną schronisko Kolbebaude, przypomina o tym tabliczka. Idąc dalej trasą docieramy do zawalonego przez szkody górnicze tunelu pod Brzezinką. Różnica poziomów między torowiskiem a szczytem góry to około 60 metrów w pionie! Co ciekawe w czasie prac ruch pociągów nadal odbywał się jednym torem. Schodząc w dół docieramy do ruin budynku dróżnika. Po wizycie u dróżnika musimy się wrócić. Idąc zboczem Kamiennej Góry warto zwrócić uwagę na ufoludka który stoi w lesie ;-) Przechodząc przez ulicę Moniuszki schodzimy w dół na łąki i docieramy do ruin Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego. Po drodze jeszcze mijamy dawną kopalnię Ernestine, niestety nie można obecnie zobaczyć ładnego wejścia do sztolni ponieważ na jej terenie zlokalizowana jest strzelnica. Docierając do końca trasy można jeszcze zobaczyć dwie wieże ciśnień obsługujące dawną parowozownię i dworzec kolejowy.

Dystans
11.887 km
Suma podejść
5.066 km
Suma przewyższeń
416 m
Punktów do zdobycia
61

Obiekty przy trasie:

Dawna Lokomotywownia MD Wałbrzych Główny

Lokomotywownia z lat 1865-67

Dawna sztolnia "Ernestine"

Pozostałości po dawnej sztolni górniczej "Ernestine", która była eksploatowana do lat 30-tych XX wieku. W pobliżu strzelnica prowadzona przez fundację "Przetrwanie" oraz pozostałości dawnego obozu pracy.

Dawne Schronisko Kolbebaude na Barbarce

Schronisko powstało w 1894 roku. Ze szczytu roztaczały się piękne widoki na okolicę. Schronisko zostało podpalone w 1946 roku.

Dworzec Główny

Dworzec Główny w Wałbrzychu.

Kamieniołom Ryolitu

Kamieniołom Ryolitu w którym można zobaczyć odsłonięte, zastygłe potoki lawy. Kamieniołom jest obecnie pomnikiem przyrody. Niestety teren jest mocno zarośnięty.

Kapliczka Kolejowa

Kapliczka została usytuowana na peronie 2 stacji Wałbrzych Główny, dnia 18 listopada 2007. Ma ona postać granitowgo postumentu, na którym stoi, w szklanej obudowie, rzeźba św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy.

Kopalnia Friedrich Stollberg (dawna)

Kopalnia funkcjonowała w latach 1886-1927 wybierając płytkie pokłady węgla. Jednak działalność kopalni w połączeniu ze skałą piaskowcową doprowadziła do sporych szkód górniczych w wyniku których w roku 1909 doszło do zawalenia tunel

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej

Kościół Rzymskokatolicki pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej prowadzony przez Pallotynów. Budowla powstała w 1911 roku.

Obrotnica kolejowa

Obrotnica przy lokomotywowni Wałbrzych Główny. Nieczynna od 2016 roku.

Parowóz TKt48-119

Pomnik techniki, jakim jest tendrzak z 1955 roku. Od początku, aż do roku 1988 przydzielony do parowozowni MD Wałbrzych Główny. Pomnik od 1989 roku.

Ruiny budynku dróżnika

Ruiny budynku dróżnika który pilnował trasy kolejowej nr 274. 

Ruiny szybu

Ruiny szybu wentylacyjnego kopalni Henryk

Ufoludek

Ufoludek namalowany na drzewie. Idąc drogą można się nieźle "zaskoczyć" ;)

Wieża ciśnień

Starsza i mniejsza wieża ciśnień przy lokomotywowni na stacji Wałbrzch Główny

Wieża ciśnień

Większa wieża

Łowisko

Łowisko PZW Lokomotywa