Ścieżka Hochbergów

Opis:

Ścieżka prowadzi przełomem Pełęcznicy. Startujemy z parkingu przed zamkiem i kierujemy się żółto-niebieskim szlakiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej. Ścieżka prowadzi kładkami zawieszonymi nad urwiskami i trawersem przełomu. Po dotarciu do mostku nad Pełęcznicą przechodzimy go i kierujemy się w górę do Zamku Stary Książ.

Niedaleko zamku można zauważyć ślady grodziska które najprawdopodobniej istniało na długo przed postawieniem obok pierwszego zamku w Książu. Zamek Stary Książ posadowiony jest na półce skalnej. Po przeniesieniu tutaj siedziby rodowej Bolka I Surowego dość szybko okazało się, że półka skalna dość mocno ogranicza możliwości rozbudowy warowni. Wtedy też postanowiono wybudować nowy zamek po drugiej stronie przełomu.

Po zwiedzeniu zamku schodzimy w dół do rzeki i kierujemy się w stronę Świebodzic.

Droga prowadzi nad samą rzeką. Niedaleko zamku natkniemy się na duże wypłaszczenie z podmokłym zagłębieniem. To pozostałości po Łabędzim Stawie. Na środku stawu, na wysepce znajduje się pomnik zmarłych przedwczesnie dzieci Hochbergów. Pomnik został rozbity i zdewastowany po II Wojnie Światowej co jest dla nas hańbą zważywszy, że Hochbergowie walczyli w czasie wojny po stronie Aliantów. Aleksander przy boku generała Sikorskiego a Hans w RAFie. Przed wojną ich brat, Bolko, po przesłuchaniu w Gliwicach przez Gestapo zmarł.

Niedaleko Łabędziego Stawu dojdziemy do jednego z najstarszych drzew na Dolnym Śląsku. Cisa Bolko. To 400-600 letnie drzewo kiełkowało, kiedy tymi ziemiami władali Piastowie Śląscy.

Idąc do góry w stronę zmaku zejdziemy na chwilę z trasy do podziemi drążonych pod zamkiem w czasie II WŚ. Zamek miał stać się siedzibą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Joahima von Ribbentropa. Zamek został mocno przebudowany, dobudowano szyby windowe, przebudowywano komnaty na biura, zrywano sztukaterię i zamalowywano zdobione ściany. Przygotowano także komnaty dla Hitlera jednak jego siedziba miała być mniej wyrafinowana (Ribbentrop lubował się w zamkach) i miała się znajdować w górach Sowich. Pod zamkiem wydrążono schrony w których obecnie znajduje się instytut geofizyki Polskiej Akademii Nauk. 

W podziemiach znajdują się bardzo czułe sejsmografy, które potrafią rejestrować trzęsienia ziemi po drugiej stronie globu. Umiejscowienie instytutu nie jest przypadkowe, pod zamkiem znajduje się uskok tektoniczny zwany Sudeckim Uskokiem Brzeżnym.

Dystans
6.088 km
Suma podejść
2.801 km
Suma przewyższeń
378 m